“АМЕРИКА ЗА БЪЛГАРИЯ” НАЛЯ 3,3 МЛН.ЛВ. В ИЗДАНИЯТА ПРОКОПИЕВ
Общо 3,3 милиона лева са получили изданията на „Икономедия“ за кратък период от време от фондация „Америка за България“. Финансирана от правителството на САЩ, тази неправителствена организация се превърна в един от най-големите спонсори на малка група медии. Освен „Дневник“ и „Капитал“ на Иво Прокопиев пари са получили още сайтът „Медиапул“ – 1,2 млн. лв., обществената телевизия БНТ – 500 000 лв. сайтът „Редута“ – 90 000 лв., а близкото до издателите на „Капитал“ списание „Едно“ е с 600 хил. лв. за няколко години. Тези данни бяха изнесени вчера на кръгла маса при представянето на резултатите от изследователския проект на Института за модерна политика и фондация „Фридрих Науман“ за темите табу в българските онлайн издания за 2012 г., пише в. Преса.
Простата сметка показва, че за много кратък период от време „Америка за България“ е раздала 5 млн. лв. само на няколко избрани медии. „Сумата е значително по-малка от средствата, които българската държава раздава като рекламодател на медиите за популяризирането на европейските оперативни програми“, заяви ръководителят на изследването политологът д-р Иво Инджов. Оказа се, че финансирането на медиите е най-голямата тема табу
в нашите онлайн издания за миналата година. Липсата на информация в медиите за това се отнася както за средства от държавата, така и от чуждестранни фондации, а също и за капиталите на регионалните медии, които са „в ръцете на местни феодали“, посочи Инджов. Предполагаемото „тъмно“ минало на бившия премиер Бойко Борисов попада на второ място в класацията на темите табу. Трета е забраната да се споменава темата за фалшификация и манипулация на президентските и местните избори през 2011 г.
Посочени са общо 18 пренебрегвани теми от нашите онлайн издания. Сред тях попадат също липсата на публикации за определени икономически групировки, антипотребителските практики на банките и мобилните оператори, злоупотребите и корупцията в МВР и ДАНС, Инвестбанк на Петя Славова и капиталовата ликвидност, ромите, непрозрачната политика на ГЕРБ: какво се случи с Държавния резерв, скандалите с дюните по Черноморието и злоупотребите в Несебър, екологичните безобразия в Средногорието, даренията в МВР и т.н.
В доклада се отчита още, че в периода юли 2009 – март 2013 г., когато на власт са ГЕРБ и Бойко Борисов, политическият натиск върху медиите става много по-силен и целенасочен. Той се е реализирал по три направления.
Първото е по линия на близките отношения на премиера със собствениците и главните редактори на медиите. Втората линия на държавния натиск са били телефонните обаждания на министри и депутати от ГЕРБ в редакциите на различни медии с цел повлияване на осведомяването им по определени теми и проблеми. И третата линия за притискане на медиите е фактът, че заради икономическата криза държавата се превърна в най-големия рекламодател.
В доклада се констатира още, че България е на последно място в ЕС в класацията на „Репортери без граница“ за свободата на медиите по света. През 2012-а страната ни заема 87-о място от общо 179 изследвани държави и се нарежда между Гвинея и Мадагаскар. България е страната, в която „правителството не проведе обявените реформи, а критичните журналисти вече трябва да се страхуват и от преследване в интернет“, констатират още „Репортерите“. За сравнение д-р Инджов посочи, че в годината преди влизането ни в ЕС (2007) България е на 35-о място в тази класация, а шест години по-късно тя вече е с 52 места по-надолу.
Сходни са и констатациите на американската неправителствена фондация „Фрийдъм хаус“. Според нейния индекс за свобода на медиите по света през 2011-а България заедно с Унгария заемат 78-о място от 196 държави, като трайно затвърждава присъствието си в категорията на страните с „частично свободни медии“, пише още в. Преса.